Cart

VAT

Total to be paid

0,00 EUR

+48 81 451 15 31

Pn.-Pt. 8:00 - 16:00

Baza wiedzy

retour à la catégorie

Różnica pomiędzy DMC a ładownością przyczepy

Podczas wyboru przyczepy jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, są DMC (dopuszczalna masa całkowita) i ładowność przyczepy. Choć oba terminy są często używane zamiennie, mają one różne znaczenia. Oto krótkie wyjaśnienie różnicy między nimi.

DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita)

DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita, to największa dozwolona masa pojazdu (w tym przypadku przyczepy), która może być legalnie przewożona na drogach. DMC obejmuje masę samej przyczepy oraz wszystko, co jest w niej przewożone, w tym ładunek i dodatkowe wyposażenie.

DMC jest zazwyczaj określana przez producenta przyczepy i jest zapisana w dokumentach pojazdu. Przekroczenie DMC jest niezgodne z prawem i może prowadzić do otrzymania mandatu oraz konieczności pozostawienia nadmiarowego ładunku do prowadzenia dalszej jazdy.

Ładowność przyczepy

Ładowność przyczepy to maksymalna masa ładunku, który przyczepa może bezpiecznie przewozić. Jest to różnica między DMC a masą własną przyczepy (masa przyczepy bez ładunku).

Ładowność przyczepy jest ważnym wskaźnikiem jej użyteczności. Im większa ładowność, tym więcej ładunku przyczepa może przewozić. Jednak zwiększenie ładowności przyczepy może wpłynąć na jej stabilność i bezpieczeństwo, dlatego zawsze należy wybierać przyczepy od sprawdzonego producenta z homologacją. Dla zwiększenia ładowności bez utraty właściwości wytrzymałościowych warto wybrać też przyczepę aluminiową.

Podsumowanie

Podczas wyboru przyczepy ważne jest zrozumienie różnicy między DMC a ładownością przyczepy. DMC to maksymalna dozwolona masa przyczepy, w tym ładunek, podczas gdy ładowność to maksymalna masa ładunku, który przyczepa może bezpiecznie przewozić. Zawsze należy przestrzegać tych limitów, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

  • OFFER
  • Firma
  • B2B Temared
  • Kontakt
  • MY ACCOUNT