VAT
Łącznie do zapłaty
0,00 EUR
Ciągnięcie ładunku na przyczepie autem w Polsce jest bardzo powszechne, szczególnie w przypadku przewożenia większych przedmiotów, takich jak meble czy sprzęt budowlany. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, ile ważący ładunek można faktycznie ciągnąć autem zgodnie z polskim prawem? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Kierowca posiadający kategorię prawa jazdy B, może prowadzić auto nieprzekraczające masy całkowitej 3,5 tony. Do tego może dołączyć lekką przyczepę do 750 kilogramów DMC.
Jeśli planujesz ciągnąć większe ciężary, musisz uzupełnić swoje prawo jazdy o dodatkową kategorię E. Prawo jazdy kategorii B+E będzie potrzebne, gdy zamierzasz holować przyczepę o DMC przekraczającym 750 kg lub gdy łączna DMC przyczepy i twojego samochodu przekracza 4250 kg.
Jeśli jednak nie zamierzasz przekraczać zestawem 4250 kilogramów, wtedy wystarczy kod 96 do prawa jazdy. Kod B96 umożliwia poruszanie się samochodami osobowymi z przyczepami innymi niż lekkie, gdy masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg.
Ważne jest również, aby pamiętać o wymiarach ładunku. Ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, by całkowita szerokość pojazdu razem z nim nie przekraczała 2,55 m. Jeśli ładunek jest przewożony na dachu, nie może przekraczać 2 m od tylnego obrysu samochodu, 0,5 m od przedniego obrysu oraz 1,5 m od siedzenia kierowcy.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zawsze upewnij się, że ładunek jest odpowiednio zabezpieczony i nie utrudnia kierowania pojazdem. Pamiętaj również, że jeśli masa zestawu przekroczy 3500 kg, będziesz zobowiązany do wniesienia opłaty za korzystanie z dróg płatnych.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, ile ważący ładunek można ciągnąć autem w Polsce. Bezpiecznej jazdy!
Informacje zawarte na stronie internetowej nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 § 1 prawa cywilnego. Zdjęcie lub render produktu może odbiegać od jego rzeczywistego wyglądu i ten fakt nie może stanowić podstawy zgłoszenia reklamacyjnego.
© Temared 2024